Марказий банк асосий ставкани 14% га оширди
Мазкур қарор инфляция босими, талабнинг ўсиши ва инфляцион кутилмаларнинг кучайиши сабабли қабул қилинди.
2025 йил 20 март куни Марказий банк бошқаруви асосий ставкани 0,5 фоиз бандга ошириб, 14% даражасида белгилашга қарор қилди. Бу қарор инфляция босими, талабнинг ўсиши ва инфляцион кутилмаларнинг кучайиши сабабли қабул қилинди.
2025 йил бошидан инфляцияда бироз ўсиш кузатилиб, февраль ойи якунларига кўра 10,1% ни ташкил этди. Бу асосан ёқилғи, коммунал хизматлар, транспорт, таълим ва тиббий хизматлар тарифлари ошиши билан боғлиқ. Нархларнинг ўсиши аҳолининг инфляцион кутилмаларига ҳам таъсир қилиб, улар 15,3% га, тадбиркорларники эса 13,8% га етди.
Сўнгги ойларда ялпи талабнинг ўсиши, жумладан, аҳолига ажратилаётган кредитлар ва трансчегаравий пул ўтказмалари ҳажмининг кўпайиши хизматлар инфляциясини юқори даражада ушлаб турибди. Шу боис, Марказий банк пул-кредит сиёсати қатъийлик даражасини оширишга қарор қилди.
Бу орқали инфляцияни жиловлаш, иқтисодиётдаги мувозанатни сақлаш ҳамда ўрта муддатли истиқболда инфляцияни 5% мақсадли даражага тушириш учун етарли шароит яратиш кўзда тутилган.
Йил якунига қадар умумий инфляция 7-8% атрофида бўлиши кутилмоқда. Агар келгуси чоракларда инфляцион босим кутилганидан юқори бўлса, Марказий банк пул-кредит сиёсати қатъийлик даражасини янада ошириш масаласини қайта кўриб чиқиши мумкин.
Қайси банк маҳсулотларида ўзгаришлар бўлади?
Кредит ставкаларидаги ўзгаришлар: