TBC Bank Uzbekistan va Payme boshqaruvi yangi tashkil etilayotgan kompaniyaga oʻtkaziladi
TBC Bank Group PLC Yevropa Tiklanish va Taraqqiyot Banki (YeTTB) hamda Xalqaro Moliya Korporatsiyasi (XMK) bilan kelishuvga erishib, Oʻzbekistondagi bizneslarini yagona boshqaruv ostida birlashtirmoqda.
Natijada, TBC Bank Uzbekistan va Payme TBC Digital nomli yangi boshqaruv kompaniyasi tarkibiga oʻtkaziladi.
TBC Bank Group PLC (TBC PLC) Yevropa Tiklanish va Taraqqiyot Banki (YeTTB) hamda Xalqaro Moliya Korporatsiyasi (XMK) bilan hamkorlikni kengaytirish boʻyicha kelishuvga erishdi. Ushbu kelishuv natijasida TBC’ning Oʻzbekistondagi bizneslari TBC Digital nomli yagona boshqaruv kompaniyasi ostida birlashtiriladi. Yangi tuzilmaning bosh direktori Nika Kurdiani boʻladi.
TBC Digital – Oʻzbekistonda roʻyxatdan oʻtgan yangi boshqaruv kompaniyasi boʻlib, u TBC Bank Uzbekistan va toʻlov ilovasi Payme’ni oʻz ichiga oladi.
2021 yilda YeTTB va XMK TBC Bank Uzbekistan’ning 20% aksiyalarini sotib olgan boʻlsa, TBC Group ulushi 60% ni tashkil etgan. Yangi aksiyadorlik kelishuvi doirasida direktorlar kengashi va aksiyadorlarning vakolatlari qayta belgilab beriladi. Shuningdek, YeTTB va XMK oʻz ulushlarini TBC Bank’ga sotish, TBC Bank esa ularni sotib olish huquqiga ega boʻladi.
Yangi boshqaruv tizimi doirasida TBC PLC, YeTTB va XMK TBC Digital’ni TBC Bank Uzbekistan va Payme’ning yagona egasiga aylantirishga kelishib oldi. Ulushlar quyidagicha taqsimlanadi: