• “Тез” (янги омонат) – 22%
• “Барака” (янги омонат) – 21%
• “Конструктор” омонати бўйича фоиз ставкаси 23,5% дан 22% га туширилади.
Иқтисодчи Отабек Бакировга кўра, барча банкларнинг бир вақтнинг ўзида фоиз ставкаларини пасайтириши Марказий банкнинг топшириғи натижаси бўлиши мумкин:
"Ўзбекистонда банклар бир вақтда ва синхрон равишда ставкаларни пасайтириши одатда фақат маъмурий топшириқ ёки босим натижасида содир бўлади. Қизиғи, Марказий банк бундай ҳолатга қандай изоҳ беради?" – дея таъкидлаган иқтисодчи.
Марказий банк ҳозирча банклардаги бундай синхрон ўзгаришга расмий муносабат билдиргани йўқ.
Банклардаги янги шартлар 1 апрелдан бошлаб амалга киради. Ушбу санадан олдин очилган омонатларга эса янги шартлар татбиқ этилмайди.
Pinkod.uz сайтида эълон қилинган материаллардан нусха кўчириш, тарқатиш ва бошқа шаклларда фойдаланиш фақат таҳририят ёзма розилиги билан амалга оширилиши мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги томонидан 15.10.2024 санасида №440126 сонли гувоҳнома билан ОАВ сифатида рўйхатга олинган.
Барча ҳуқуқлар ҳимояланган.